pogoda

W Winnicy Jasło trwa winobranie

  • środa, Wrz 25 2019
  • Napisane przez  Podkarpacka Akademia Wina
  • wielkość czcionki zmniejsz wielkość czcionki powiększ czcionkę
W Winnicy Jasło trwa winobranie fot. arch.

Słuchacze Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle rozpoczęli winobranie w miejskiej winnicy. Pierwsze 900 kg zebrane zostało 2 tygodnie temu, teraz akademicy z Winnicy Jasło zebrali kolejne 800 kg. Owoce trafiły do przetwórni, gdzie po przejęciu wymaganych procesów technologicznych wyprodukowane zostanie z nich wino.

- Zgodnie z naszymi założeniami programowymi wszystkie czynności związane ze zbiorami, przeróbką winogron i produkcją wina dyplomowego, akademicy muszą sami przećwiczyć na zajęciach w PAW. Przez najbliższe miesiące, pracować będą podzieleni na 6-8 osobowe grupy. Winobranie rozpoczęliśmy od najwcześniej dojrzewających odmian, Solarisa na białe i Ronda na czerwone wina. Teraz zbieramy kolejne odmiany przeznaczone na białe wino, Saint Pepin i Jutrzenkę – mówi Ewa Wawro, dyr. Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle, prezes Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis.:

Za dwa tygodnie zbierać i przerabiać będą kolejne odmiany. Winobranie w winnicy Jasło powinno zakończy się listopadzie.

Przypomnijmy. Winnica Jasło założona wiosną 2016 roku, to innowacyjne w skali kraju przedsięwzięcie, wpisujące się w przyjętą przez miasto kilka lat temu strategią wizerunkową opartą o hasło „Jasło - w(inne) klimaty”. Opiekę nad Winnicą Jasło sprawuje Podkarpacka Akademia Wina w Jaśle prowadzona przez Fundację Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis.

Winnica jest zapleczem dydaktycznym dla uczestników rocznego Studium Praktycznego Winiarstwa. Część prac związanych z jej prowadzeniem słuchacze wykonują sami, w ramach zajęć praktycznych.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że w zakładaniu i prowadzeniu Winnicy Jasło biorą udział ludzie z całej Polski. Wśród kursantów PAW przeważają mieszańcy województw małopolskiego, świętokrzyskiego i śląskiego. Na weekendowe zjazdy co dwa tygodnie do Jasła przyjeżdżają także mieszkańcy mazowieckiego, lubelskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego i podkarpackiego.

Winnica położona jest w dzielnicy Ulaszowice, na południowo-zachodnim stoku, w obrębie miejskich terenów zielonych, zajmuje obecnie 50 arów, ale w przyszłości istnieje możliwość powiększenia jej nawet do dwóch hektarów. Rosną tam: Solaris, Jutrzenka, Hibernal, Seyval Blanc, Swenson Red, Vidal Blanc, Saint Pepin na białe wina oraz Rondo i Regent na czerwone. Jest też kolekcja nowych odmian wyhodowanych w Winnicy Golesz.

PAW

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Opublikowano w Spotkania i szkolenia

Dodaj komentarz