pogoda

Galicyjski Konkurs Win

  • niedziela, Lut 17 2013
  • Napisane przez 
  • wielkość czcionki zmniejsz wielkość czcionki powiększ czcionkę
Galicyjski Konkurs Win fot. Roman Myśliwiec

To konkurs o bezprecedensowej formule, wręcz pionierskiej, który Stowarzyszenie Winiarzy Podkarpacia wprowadziło na stałe do kalendarza imprez winiarskich w Polsce od 2011 r.

Galicyjski Konkurs Win z jednej strony stawia sobie za cel wyłonienie i nagrodzenie medalami win, które na to zasługują, z drugiej służy wymianie doświadczeń i edukuje polskich winiarzy. Jurorami oceniającymi wina konkursowe są sami winiarze zgłaszający swoje wina do konkursu. Członkowie SWP przygotowują się do tej roli poprzez liczne szkolenia i degustacje komentowane, w których biorą udział. To bardzo ważny aspekt edukacji winiarskiej, ponieważ winiarz, który chce zrobić dobre wino, musi umieć je także poprawnie ocenić. Zgodnie z regulaminem Konkursu wina oceniane są według 100-punktowej skali Międzynarodowej Unii Enologów (Union Internationale des Oenologues).

 W zeszłorocznej edycji GKW zgłoszonych zostało ponad 70 win, głównie z województwa podkarpackiego, ale były też wina z małopolskiego, lubuskiego i śląskiego. Dodatkową kategorią były miody pitne i nalewki. Od trzeciej edycji Konkursu organizatorzy chcą rozszerzyć formułę do rangi międzynarodowej, a idea Galicyjskiego Konkursu Win doskonale wpisuje się w kultywowanie tradycji galicyjskich, zacieśnianie kontaktów ze Słowacją, Czechami, Węgrami i Austrią.

Ewa Wawro

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Opublikowano w Konkursy

Dodaj komentarz