pogoda

Mam problem z zamieraniem szypułek w gronach. Grona wyglądają ładnie do pewnego momentu. Później zamiast dojrzewać grono od dołu zaczyna zasychać, jagody zaczynają się marszczyć i są kwaśne jak ocet. Początkowo ten problem występował tylko na Jutrzence i Reginie. Teraz mam na całej winnicy i z roku na rok jest coraz gorzej. Robiłem badanie gleby standardowe i szczegółowe. Robiłem badanie liści. Stosowałem się do zaleceń. Niestety nic to nie pomaga.

Ryszard Rejowski

Maj

Opublikowano w Maj

To miesiąc ostatecznego zwycięstwa wiosny nad zimą, stąd przysłowie „w maju, jak w raju". Również w winnicy to piękny i emocjonujący okres. Wzrastająca temperatura otoczenia sprzyja co raz bardziej intensywnemu wzrostowi latorośli. Pojawiają się okazałe zawiązki kwiatostanów, to zapowiedź dobrego plonowania krzewów. Maj to niestety także poważne zagrożenie spóźnionymi przymrozkami wiosennymi. „Zimna Zośka" to postrach nie tylko polskich winiarzy!

W piwnicy to czas młodego wina, które można już poddać próbie oceny na degustacjach, festiwalach i konkursach winiarskich, choć do najlepszej jakości jeszcze mu wiele brakuje.