pogoda

Problem zasychania kwiatostanów jest znany od dawna na Podkarpaciu i związany jest z zasobnością gleby w makro- i mikroelementy, ale nie tylko. Efektywność kwitnienia zależy nie tylko od warunków pogodowych, ale i od zasobności gleby w tej newralgicznej dla winorośli fazie wegetacji.

Czerwiec

Opublikowano w Czerwiec

To newralgiczny czas kwitnienia krzewów. Właśnie efektywność kwitnienia ma największy wpływ na obfitość plonu winogron w danym roku. Konieczne zabiegi to: pierwszy z trzech podstawowych oprysków przeciwko mączniakowi rzekomemu (bezpośrednio przed rozpoczęciem kwitnienia), skracanie wierzchołków latorośli odmian z defektem zapylania (np. Swenson Red) oraz selekcji latorośli. Na krzewach pozostawia się tylko latorośle z kwiatostanami lub zastępcze - potrzebne do formowania w następnym roku. Podczas przebiegu kwitnienia należy się wstrzymać od wszelkich zabiegów agrotechnicznych (obróbka gleby, opryski), które wykonujemy przed, lub po kwitnieniu.

Piwnica winiarza to miejsce bieżących zabiegów pielęgnujących młode wino. Lżejsze wina, zwłaszcza białe, mogą już być przeznaczone do konsumpcji w gospodarstwie enoturystycznym.

W piwnicy dalszy ciąg dojrzewania wina, bieżących prac, związanych z przygotowaniem wina do wakacyjnego sezonu enoturystycznego (przygotowanie oferty degustacyjnej).