pogoda

Konkurs GV 18
piątek, Sie 11 2017

Do 31 sierpnia br. winiarze zobowiązani są złożyć deklaracje o szacowanej ilości wina wyprodukowanego z tegorocznych zbiorów, do ARR wpłynęły pierwsze deklaracje.

czwartek, Mar 16 2017

W styczniu temperatura spadała nawet do minus 30 stopni C.- Na pełną ocenę stopnia uszkodzeń, jakie poczyniły mrozy, trzeba jeszcze poczekać. Szkody będzie można oszacować dopiero w maju, kiedy w pełni ruszy wegetacja - powiedział PAP Myśliwiec.

poniedziałek, Paź 03 2016

Wyrób wina zawsze obciążony jest ryzykiem, że końcowy efekt nie zawsze będzie zgodny z naszymi oczekiwaniami. Podczas całego procesu produkcji mogą bowiem pojawić się różne nieoczekiwane procesy i skażenia, które niekorzystnie wpływają na aparycję, zapach i smak gotowego trunku. Owe negatywne zjawiska zwykło się dzielić umownie na wady i choroby wina.

wtorek, Gru 29 2015

Podjęcie decyzji o zakończeniu fermentacji jabłkowo mlekowej jest istotne z uwagi na tworzenie się w winie, w końcowej fazie tej fermentacji, produktów niepożądanych.

niedziela, Lis 15 2015

Wina wzmacniane, to tylko potoczna, choć bardzo trafna nazwa na określenie kategorii win, które oficjalnie i na etykietach są oznaczane jako „wino likierowe” (ang. liqueur wine, franc. vin de liqueur, hiszp. vino de licor, port. vinho licoroso, wł. vino liquoroso, gr. επιδόρπιος οίνος, etc.) U nas przymiotnik „likierowy” kojarzy się nieodmiennie z czymś słodkim, dla niektórych więc może być zaskoczeniem, że wina likierowe mogą też być zupełnie wytrawne, jak na przykład niektóre tradycyjne gatunki Sherry (oloroso, manzanilla), białe Porto (branco leve secco), czy niektóre gatunki Madery (sercial).

piątek, Lis 13 2015

O tym że w Polsce panują bardzo dobre warunki do produkcji wysokiej klasy win musujących świadczą nie tylko współczesne próby ich wyrobu, produkcja takich win ma u nas bowiem prawie dwustuletnią tradycję. Otóż pierwszym w ogóle miejscem na świecie poza Francją, gdzie już w 1822 roku podjęto próby wyrobu win musujących według klasycznej technologii szampańskiej była Zielona Góra.

Strona 1 z 4