pogoda

Jutrzenka

  • niedziela, Mar 17 2013
  • Napisane przez 
  • wielkość czcionki zmniejsz wielkość czcionki powiększ czcionkę
Jutrzenka Jutrzenka

Od kilkunastu lat możemy pochwalić się pierwszą, polską - i od razu niezwykle interesującą – odmianą winorośli, która dobrze sprawdza się, jako źródło surowca do produkcji wina. To Jutrzenka, biała odmiana, którą drogą krzyżowania wyhodował w Winnicy Golesz w Jaśle Roman Myśliwiec.

Po 10 latach nieprzerwanych prac hodowlanych i testów, w 1998 r. uzyskano pierwsze wino z Jutrzenki. Od razu zachwyciło degustatorów, a nowa odmiana wzbudziła spore zainteresowanie i nadzieje. Od tamtej pory Jutrzenka testowana była i jest nadal w wielu winnicach, staje się coraz bardziej poszukiwana i ceniona, chętnie wykorzystywana w profesjonalnej produkcji winiarskiej. W ocenie polskich winiarzy i degustatorów Jutrzenka wyrasta na ,,narodową” odmianę winorośli.

 Jutrzenka to skrzyżowanie francusko-amerykańskiego mieszańca SV 12-375 (Villard Blanc) z odmianą europejską Pinot Blanc. Odmiana aromatyczna, która dość dobrze sprawdza się w naszych warunkach klimatycznych i nie sprawia większych problemów przy uprawie. Lubi ciepłe siedliska, dlatego w gorszych lokalizacjach miewa problemy z uzyskaniem pełnej dojrzałości. W takich regionach zrobione z niej wino miewa intensywne „zielone” aromaty – jak świeżo skoszona trawa, pokrzywa, zielone jabłko i niedojrzały agrest oraz stosunkowo wysoką kwasowość. Z tego też powodu polecana jest przede wszystkim do kupażu, w celu wzbogacenia aromatów (już dodatek rzędu 5–10 procent wystarczy by nadać wyrazistości i charakteru neutralnym winom), a także do produkcji win słodkich, zwłaszcza likierowych, w których „zieloność” i wysoka kwasowość bardzo dobrze równoważy się z wysoką zawartością cukru.

Uprawiana w ciepłych lokalizacjach i na lżejszych glebach Jutrzenka pokazuje zupełnie inne oblicze, dając bardzo ciekawe wytrawne wino odmianowe. Wyraźnie czuć w nim tony dojrzałych owoców: jabłek, cytrusów, agrestu, brzoskwini i gruszki, a także białych kwiatów: jaśminu, akacji i dzikiego bzu. Najbardziej charakterystyczne i cenione dla Jutrzenki są jednak nuty roślinno-ziołowe: świeżej mięty, liści czarnej porzeczki i białego pieprzu.

Jutrzenka zadomowiła się już na dobre w polskich winnicach, teraz zaczyna wzbudzać zainteresowanie w sąsiednich krajach - żywo interesują się nią winiarze z południowych Moraw, Słowacji i Węgier.

Ewa Wawro

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Opublikowano w Uprawa winorośli

Dodaj komentarz