pogoda

poniedziałek, Paź 08 2018

Winnica to specyficzny rodzaj uprawy, wymaga więc specjalistycznego sprzętu. Podstawową maszyną wykorzystywaną w winnicach jest ciągnik do winorośli.

wtorek, Sie 22 2017

Tysiące odmian uprawianych dziś w winnicach – w tym właściwie wszystkie najsławniejsze szczepy Vitis vinifera – narodziły się jako naturalne krzyżówki winorośli. Jedyną ludzką zasługą w ich uzyskaniu było to, że ktoś wypatrzył w winnicy lub wśród dzikich zarośli winną łozę, która odznaczała się jakimiś pozytywnymi cechami, a następnie rozmnożył potomstwo takiego krzewu. Współcześnie nowe odmiany tej rośliny powstają z reguły wyniku zamierzonego skrzyżowania dwóch różnych winnych krzewów.

sobota, Sie 19 2017

Najwięcej winnic jest na Podkarpaciu i w Małopolsce, na trzecim miejscu jest województwo lubuskie, dalej dolnośląskie.  Ale winorośl ekspansywnie zdobywa całą Polskę.

niedziela, Lip 02 2017

Długo oczekiwana przez polskich winiarzy książka „Ochrona winorośli” jest już na rynku. Zapowiada się, że będzie wiosennym hitem wydawniczym dla branży winiarskiej i ogrodniczej. Już można składać zamówienia.

poniedziałek, Sie 08 2016

Na odmianie Leon Millot pojawiły się korzenie powietrzne kojarzone z uprawą winorośli w rejonach tropikalnych i szklarniach. Takie zjawisko zaobserwowano w Winnicy Ewy w Jaśle. Czy to odosobniony przypadek i o czym świadczy? Na to pytanie na dzień dzisiejszy nikt nie jest w stanie odpowiedzieć.

środa, Maj 11 2016

Słowenia jest niewielkim państwem położonym na pograniczu Europy Środkowej i Bałkanów. Swoją powierzchnią – 20 tys. km2 i liczbą ludności – 2 mln, odpowiada przeciętnemu polskiemu województwu. Winnice, które stanowią istotną część produkcji roślinnej zajmują w Słowenii 16 tys. ha, z czego na 11 tys. ha prowadzona jest uprawa odmian białych. Główne regiony winiarskie, w przypadku dwóch – dorzecze Drawy i Sawy – pokrywają się z obszarami intensywnej uprawy roli (z tym, że winnice w 2/3 zajmują dość strome stoki), a regionem trzecim jest Przymorze. 70% produkcji stanowią wina wysokiej jakości, a 30% wina stołowe. Właśnie na winorośli polska firma INTERMAG przeprowadziła w Słowenii pierwsze doświadczenia potwierdzające skuteczność stymulatorów wzrostu: OPTYSILu (zawierającego przyswajalny przez rośliny krzem) i TYTANITu (zawierający tytan w formie dostępnej dla roślin) oraz pełnego programu dokarmiania pozakorzeniowego winorośli.

Strona 1 z 7