pogoda

winnica

Winnica Nastazin

  • piątek, Mar 15 2013
  • wielkość czcionki zmniejsz wielkość czcionki powiększ czcionkę
Winnica Nastazin fot. archiwum

To już 10 lat jak powstała moja winnica! Położona jest na kolonii we wsi Nastazin, ok. 10 km od Maszewa w województwie zachodniopomorskim. Czyli teren trudny, choć z ciekawym mikroklimatem - sucho, mało opadów.

Obecnie zajmuje obszar ok 0,5ha. Pierwsze nasadzenia powstały z materiału szkółkarskiego pochodzącego od Pana Romana Myśliwca w 2003 roku. Były to odmiany Rondo i Kristaly.

 

Po kilu latach nawiązałem współpracę ze szkółką niemiecką i z niej właśnie, począwszy od 2007 roku pochodzi większość uprawianych w tej chwili odmian. Przydatność niektórych z nich odmian dla mojego siedliska okazała się niewystarczająca i po kilkuletnich testach musiałem z kilku zrezygnować, lub natura sama z nich zrezygnowała. Były to Calastra, Zweigelt, Blauerfruhburgunder, Domina, Dornfelder, Kerner, S.Laurent, Savignon Blanc oraz Chardonnay. Szansę jeszcze dostał Acolon.

W tej chwili główne odmiany na winnicy to Solaris i Kristaly z jasnych oraz Rondo, Regent i Cabernet Cortis z ciemnych odmian. W fazie testów jest jeszcze Gewurztraminer.

Rok 2007 to pierwszy rocznik w miarę udanego wina. Ku uciesze rodziny i przyjaciół powstało wino z odmian Rondo-Regent oraz Kristaly-Calastra.

W roku 2011 poddałem się ocenie i wysłałem wino rondo-regent 2010 na Konwent Polskich Winiarzy.

A oto jedna z ocen:

" Kupaż : rondo i regent. Soczyste wiśniowe, lekko pestkowe i świeże. Sporo nut owocowych i korzennych. Dość mięsiste, z dobrą kwasowością. W ustach wyrazista wiśnia, pestki, jeżyny (lekki aceton w tle). Nie ma może finezji, ale jest to wino konkretne, ma porządną, zwartą strukturę. Zważywszy na trudną lokalizacje winnicy - jest to solidne wykonanie" - vinisfera.pl/Mariusz Kapczyński

W roku 2009 poczyniłem niezbędne inwestycje w infrastrukturę. Powstał piękny budynek gospodarczy w którym urządzona została winiarnia wyposażona w konieczny sprzęt do przerobu i winifikacji winogron.

Główną uprawą w gospodarstwie jest plantacja borówki amerykańskiej, ale winnica była pierwszą pasją i tak pozostanie.

Adres i kontakt:

Winnica Nastazin
Waldemar Wysokiński
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
kom. +48 601 581 930

Waldemar Wysokiński

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Opublikowano w woj. zachodniopomorskie

Dodaj komentarz