pogoda

winnica

Winnica Dwórzno

  • wtorek, Wrz 13 2016
  • wielkość czcionki zmniejsz wielkość czcionki powiększ czcionkę

Winnica Dwórzno położona jest na Wysoczyźnie Mazowieckiej w otulinie lasów, w najwyższym punkcie na Mazowszu. Plantacja wznosi się nad pięciohektarowym jeziorem, granicząc z nim od południa. Przepiękna, „mazowiecka Toskania” o pagórkowatej powierzchni, z pożądaną dla winorośli południową ekspozycją. Wino produkowane jest naturalnymi, nieprzemysłowymi metodami winiarskimi, przy zastosowaniu możliwie najlepszych urządzeń do jego wytwarzania.

Początki przygody z wytwarzaniem wina przez właściciela Wiesława Gowina sięgają 2010 r, a komercyjnie winnica działa od 2014 r. Obecnie winnica zajmuje 4 ha, ale planowany rozwój i powiększenie upraw. Odmiany białe: Adalmiina, Aurora, Hibernal, Johanniter, Seyval Blanc, Solaris. Odmiany czerwone: Frontenac, Leon Millot, Marechal Foch, Regent, Heridan, Rondo, Swenson Red

Ciekawostką winnicy w Dwórznie jest ochrona przed szpakami, niszczącymi najbardziej dojrzałe owoce. Otóż, przed tym zniszczeniem strzegą plantacji 2 jastrzębie. Już sam głos jastrzębi budzi popłoch wśród pozostałych ptaków.

Obecnie winnicę można odwiedzić w celu zwiedzenia, zdegustowania wina i jego nabycia. W planach mamy budowę dodatkowego zaplecza, w tym sali ekspozycyjnej służącej do prezentacji regionu, winnicy i win oraz do degustacji, a także być może zaplecze gastronomiczne i noclegowe.

Gospodarstwo winiarskie prowadzi sprzedaż wina na miejscu, przez internet oraz w wybranych sklepach. Niebawem wprowadzić ma do obrotu także wina owocowe - malinowe oraz z czarnej porzeczki.

Adres i kontakt:
Winnica Dwórzno,
ul. Spokojna 43
96-320 Dwórzno
GPS 51.950344, 20.612613
dworzno.pl
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Opublikowano w woj. mazowieckie

Komentarze  

0 #3 Andrzej 2017-08-13 18:38
Witam.
Kilka razy konsumowałem wino z tej winnicy i nie było problemów. Niestety do dzisiejszego obiadu otworzyłem czerwone couvee z partii L006/17 i z niedowierzaniem stwierdziłem, że wino w butelce skwaśniało, zrobiło się "musujące". A wszystko przez złej jakości korek. Szkoda... .
Cytować
0 #2 Zbychu 2017-02-08 18:39
Czy to Winiarz, czy Ludzie winnica jest zajefajna, a niektóre wina to ambrozja. Odrobine zbyt produkcyjna brakuje w/w za
plecza ale to tez ma swój urok.
Cytować
0 #1 lolek 2016-11-13 13:08
Ciekawe czy ten Winiarz potrafiłby zrobić wino ;-) No ale od czego są ludzie? No właśnie, od czego ;-)
Cytować

Dodaj komentarz