pogoda

winnica

Winnica Zadora

  • poniedziałek, Sie 19 2013
  • wielkość czcionki zmniejsz wielkość czcionki powiększ czcionkę
Winnica Zadora fot. archiwum

Położona w Szczepanowicach nad Dunajcem, nawiązuje do tradycji winiarskiej związanej z tym regionem. Powstała w miejscu winnicy dworskiej prowadzonej przez właścicieli Szczepanowic przez kilkaset lat do XIX w. Pamięć po niej zachowała się w nazwie „Droga do winnicy”. Zlokalizowana na najdalej wysuniętym na zachód krańcu Kotliny Sandomierskiej z podłożem glebowym pochodzącym z okresu, gdy na tym terenie szumiały fale morza mioceńskiego. Dodatkowym walorem tej lokalizacji winnicy jest bardzo korzystne oddziaływanie „Tarnowskiego bieguna ciepła”.

Łagodne wzgórza, rzeka Dunajec w pobliżu, dziedzictwo kultury minionych wieków (dwory, ruiny zamków, cmentarze z I wojny światowej - doskonale utrzymane staraniem władz lokalnych i Austriackiego Czarnego Krzyża), Europejskie Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach  (koncerty). W dolinie Dunajca uprawiana jest fasola "Piękny Jaś" znana w całej Europie - jest możliwość zapoznania się z kilkuset potrawami z fasoli w gospodarstwach agroturystycznych.

Właścicielem winnicy jest Zofia Michałowska

Powierzchnia winnicy: w roku 2007 - 0,2 ha, w roku 2009 powiększona o 0,3 ha,

Uprawiane odmiany:

przerobowe na wina czerwone - Regent, Rondo, Dornfelder, Acolon, Pinot Noir Classic;

przerobowe na wina białe - Helios, Orion, Johanitter, Solaris, Phoenix, Merzling, Ortega;

deserowe: Timur, Worstog, Podarok Zap., Piesnia, Gołubiena Noł, Arkadia, Dienał, WW 3, Borner At6.

Oferujemy dla zorganizowanych grup możliwość zwiedzania winnicy, degustację co najmniej pięciu rodzajów win i zakup wina.

Rozpoczynając od roku 2011 winnica ZADORA ma zezwolenie na sprzedaż wina.

Planowane jest sukcesywne powiększenie winnicy do powierzchni 2,5 ha w powiązaniu z wprowadzaniem elementów uprawy biodynamicznej.

Adres i kontakt:

Winnica ZADORA

Zofia Michałowska

Szczepanowice 215

33-114 Rzuchowa

tel. +48 502 714 696

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">

Zofia Michałowska

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Opublikowano w woj. małopolskie

Dodaj komentarz