Wydrukuj tę stronę

Winnica Rzeczyca

Winnica Rzeczyca fot. archiwum

Winnica Rzeczyca leży we wsi Rzeczyca w gminie Kazimierz Dolny, przy turystycznym szlaku rowerowym prowadzącym z Kazimierza Dolnego do Rąblowa, w odległości około 6 km od rynku.

Stare siedlisko jest usytuowane w malowniczym, pagórkowatym terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego nad wąwozem lessowym. W mocno zróżnicowanym i pofałdowanym terenie o bogatej szacie roślinnej występują rozmaite nachylenia stoków z przewagą ekspozycji południowo zachodniej i zachodniej. Średnia wysokość to 190 do 205 m n.p.m.

Pierwsze krzewy większej plantacji posadziliśmy wiosną 2007 r. Obecnie obszar winnicy to 0,5 ha uprawy próbnej dającej już pierwsze plony oraz około 2 ha pola przygotowywanego stopniowo pod właściwe nasadzenia. Odmiany już plonujące i dające wina białe to Hibernal , Solaris, Seyval Blanc, Traminer i Jutrzenka. Uprawiane odmiany na wina czerwone to: Regent, Rondo i Cabernet Cortis.

Plany docelowe to winnica obejmująca 2,5 ha funkcjonująca przy gospodarstwie agroturystycznym.

Od roku 2011 posiadamy Certyfikat Produktu Lokalnego. W roku 2012 r. Winnica Rzeczyca zdobyła srebrny medal w „Konkursie Polskich Win” na międzynarodowych targach „Enoexpo 2012” za wino czerwone Regent 2011.

Zapraszamy do naszej winnicy od wiosny do jesieni. Po wcześniejszym uzgodnieniu terminu oferujemy zwiedzanie winnicy oraz degustację (wina białe, czerwone i różowe), połączoną ze sprzedażą (od roku 2013 prowadzimy sprzedaż naszych win).

Adres i kontakt:

Winnica Rzeczyca
Hanna Koreywo-Adamczyk, Rafał Adamczyk
Rzeczyca 100A
24-120 Kazimierz Dolny
tel. kom. +48 501 490 753, +48 501 623 697
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
GPS: (wjazd do winnicy): N 51.31240, E 22.00939

Rafał Adamczyk

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Opublikowano w woj. lubelskie