pogoda

wtorek, Maj 30 2017

Kilka tygodni temu miałem okazję wystąpić na konferencji (pisałem o tym tutaj) w której udział brał także Pan Krzysztof Brzóska, Dyrektor PARPA. Mocno niepokojąca (w ogólnie niepokojących obszarach fascynacji dyrektora tej szacownej instytucji) była kwestia zwiększenia wysokości akcyzy na piwo i wino jako trunki, w ocenie PARPA, nazbyt tanie a jako, że alkoholowe, to zarówno dla społeczeństwa jak i życia jednostek zabójcze.

niedziela, Kwi 30 2017

Jakiś czas temu jeden z blogerów wyzłośliwił się okrutnie względem pewnej dużej plenerowej imprezy winiarskiej w ogrodach jednego z podkrakowskich dworów – nie spodobało mu się mianowicie, że wino degustowano tu w kontekście, jak to ujął, wiejsko-festynowym, obok smażonych kiełbasek i poloneza.

poniedziałek, Kwi 24 2017

Czas, by branża około-spożywcza dowiedziała się o szerokiej działalności polskiego środowiska winiarskiego. Taki był cel Ewy Wawro, Wojciecha Bosaka i Romana Myśliwca, kiedy 11-13 kwietnia promowali Fundację Galicja Vitis oraz Podkarpacką Akademię Wina na Międzynarodowych Targach Żywności i Napojów WorldFood Warsaw. Była to świetna okazja do zaprezentowania oferty edukacyjnej i konsultacyjnej, a także do promocji nowej publikacji dla branży winiarskiej autorstwa Janusza Mazurka – „Ochrona winorośli”, wydanej przez Fundację.

środa, Mar 15 2017

Rzadko zastanawiamy się nad tym, kto faktycznie zrobił to czy tamto wino. Znamy nazwisko producenta, często jego filozofię, konkretne wina. Oceniamy je. Jednak najczęściej to nie on sam wykonuje codzienne prace w winiarni czy winnicach. Wiele prac poprzedzających wykonują specjaliści dnia codziennego. Często Polacy.

niedziela, Mar 12 2017

Takimi słowami zaczyna się przyjęta przez Sejm RP a inspirowana przez środowiska katolickie, uchwała w sprawie ustanowienia roku 2017 Rokiem troski o trzeźwość Narodu. Po wnikliwej obserwacji zachowań naszych parlamentarzystów śmiem twierdzić, że stan ich nieskalanych nie tylko używkami (w co osobiście wątpię) ale i jak się zdaje choćby odrobiną refleksji umysłów, daleki jest od trzeźwości. Prohibicyjna nagonka w istocie rozpoczęła się już jakiś czas temu. Urzędy wszczynają bezsensowne postępowania o pozbawienie zezwolenia na sprzedaż alkoholu z byle powodu, policja nęka sprzedawców i importerów, przyjmowane są nowe, niekorzystne interpretacje podatkowe. Próby siłowego wprowadzenia trzeźwości stały się naszą codziennością.

sobota, Lut 04 2017

Jancis Robinson, jedna z najbardziej rozpoznawalnych znawczyń wina na świecie odwiedziła niedawno Polskę. Przyleciała na zaproszenie Magazynu Czas Wina, który przyznał jej tytuł Człowiek Roku 2016. W ramach bogatego programu pobytu miała okazję degustować wybraną specjalnie dla niej przez redakcję kolekcję polskich win.

sobota, Sty 21 2017

Nigdy nie byłem liczbowym orłem – w olimpiadzie szkolnej z matematyki zająłem co prawda, o ile pamiętam, zaszczytne 2 miejsce, ale tylko dlatego, że silnie podobała mi się pani od rachunków. Do dziś, także w sprawach winnych, staram się nie skupiać na liczbach.

czwartek, Sty 05 2017

Nie wiem, co najbardziej zaskoczyło mnie podczas zeszłomiesięcznej wizyty we francuskiej części Katalonii oraz Langwedocji. Niespodzianek było tyle, że do dziś zastanawiam się nad tajemnicami niektórych z nich. W każdym razie było szokująco.

wtorek, Sty 03 2017

Alkoholowo zaangażowana część polskiego Internetu od rana bombarduje świat hiobową wieścią, iż Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) zakazał handlu alkoholem przez Internet. Sprawa rozgorzała po publikacji artykułu przez Gazetę Prawą (który znajdziecie TUTAJ), który nieco nazbyt skrótowo zdają się powtarzać wszystkie alkoholowe media w tym kraju.

piątek, Gru 30 2016

Nie znoszę degustacji w ciemno. Tak, wiem, to duża część mojego zawodowego życia. Nie ma innej szansy na sprawiedliwe ocenienie win na konkursach czy podczas paneli degustacyjnych. Trudno o obiektywizm, gdy znamy producenta i choćby podświadomie kierujemy się przy ferowaniu wyników sympatią bądź antypatią wobec winiarza, apelacji lub regionu.

Nowości